کتاب مرگی بسیار آرام

اثر سیمون دوبووار از انتشارات ماهی - مترجم: سیروس ذکاء-اگزیستانسیالیسم

مرگی بسیار آرام کتاب کوچکی است که در آن سیمون دوبووار ایام سخت ابتلای مادرش به سرطان را شرح داده است و از این نظر نوعی خودزندگی‌نامه محسوب می‌شود که به‌صورت داستانی تلخ و دردناک نوشته شده است. دوبووار در جهان فکری متفاوتی با مادرش زندگی می‌کرد؛ او روشنفکری اگزیستانسیالیست بود و مادرش تحصیلکرده‌ی یک مدرسه‌‌ی دینی کاتولیک. او نقبی هم به دوران جوانی و نوجوانی خود زده و گاه اشاره‌ای هم به سارتر، دوست و همفکر برجسته‌اش، کرده و درباره‌ی رابطه‌اش با او نوشته است. او در جای‌جای این کتاب، بی‌آن‌که اصول خود را فراموش کند، در تلاش است که اختلاف فکری با مادرش را به کناری بگذارد و وظایف فرزندی را به‌خوبی به‌جا آورد. دوبووار در این کتاب هم، مانند آثار داستانی دیگرش، از ادبیات به‌عنوان ابزارِ بیانِ افکار و ایده‌هایش بهره برده است.


خرید کتاب مرگی بسیار آرام
جستجوی کتاب مرگی بسیار آرام در گودریدز

معرفی کتاب مرگی بسیار آرام از نگاه کاربران
این اولین تجربه من از سیمون دوبوار بود.
کتابی درباره‌ی روزهای پایانی عمر مادرش... روزهایی که به آرومی گذشتن...
گذشته از اینکه همه چیز واقعیت داره و این یه داستان نیست... به قدری واقعی و زنده نوشته شده که خودم رو توی تمام اون‌روزها همراه نویسنده، خواهرش و مادرش میبینم...
به علاوه لحن صادقانه‌ش رو درمورد مادرش دوست داشتم، این‌طور نبود که بخواد مادرش رو خوب یا بد جلوه بده... همون‌قدر که از عشق مادرش زیبا حرف می‌زد، از اشتباهات و دلخوری‌های بین‌شون هم بی‌ تعارف می‌گفت و قضاوت رو به عهده منِ خواننده می‌گذاشت...
برایم اهمیت چندانی نداشت که مامان را پیش از مرگش ببینم، اما نمی‌توانستم تحمل کنم که او مرا ندیده از دنیا برود. این واپسین بدرود چه اهمیتی دارد وقتی دیگر نه حافظه‌ای در کار است و نه فرصتی برای جبران مافات؟ من بشخصه این را با تمام وجودم فهمیدم که در آخرین نفس‌های یک محتضر هم می‌توان امر مطلق را به چنگ آورد.

بیست و سوم مهر نود و پنج
14 October 2016


مشاهده لینک اصلی
رفتم کتابفروشی به عنوان اولین کتاب از این نویسنده سبک ترینش رو انتخاب کردم.کتاب براساس واقعیت روزها و لحظات احتضار مادر سیمون دوبووار رو شرح داده.جوری نوشته شده که باعث میشه خواننده حتی اگر اون لحظات رو تجربه نکرده، با تمام وجود حسش کنه.نمیتونم نظر خوبی نسبت به این کتاب داشته باشم با اینکه عقیده دارم کتاب نباید حتما حالت رو خوب کنه یا همیشه خیلی لذت بخش باشه خوندش.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب مرگی بسیار آرام


 کتاب مرگ
 کتاب کین
 کتاب چنین گفت زرتشت
 کتاب اتاق بسته
 کتاب کشتن عمه خانم
 کتاب هر روز یک قدم نزدیک تر