کتاب گوشه نشینان آلتونا

اثر ژان پل سارتر از انتشارات نیلوفر - مترجم: ابوالحسن نجفی-اگزیستانسیالیسم

علت آلتونا. (1960). ژان پل سارتر. *** این یک بازی نیست که در آن شما می توانید خود را ترک از تئاتر آواز خواندن "زیپ-a-de-doo-dah." آن را با گناه و بخشندگی است. این تنظیم پس از جنگ جهانی دوم در حومه ای به نام Altona در آلمان افسانه ای است. این عملیات در عمارت یک بارون صنعتی انجام می شود که میلیون ها نفر را با تهیه محور با کشتی های مورد نیاز خود ساخته است. او توسط خانواده اش احاطه شده است: دخترش، لنی، پسرش ورنر، با همسرش یوهانا، و در اتاق طبقه بالا پنهان شده، پسرش فرانتس. فرانتس توسط پلیس برای فعالیت هایش در طول جنگ شکار می شود و به شکنجه متهم شده است. هرچند، پدر ثروتمند او موفق شده است که او را با گواهی مرگ از جنوب امریکا اعلام کند. با این حال، او در اتاق طبقه بالا گیر کرده است، و بیرون نخواهد آمد. او تنها خواهرش لنی را میبیند، او غذای خود را به ارمغان می آورد و نیازهای جنسی او را تامین می کند. فرانتس هر دو از اقدامات غیرقانونی خود در طول جنگ دستگیر و مجازات می شود و نه گرفتار شدن و مجبور شدن زندگی خود را در این اتاق انجام می دهد. او بسیاری از روح را جستجو می کند، اما در لبه جنون است. منبع اصلی او شرکت گروهی از خرچنگ های تصور شده است که در سرتاسر زندگی می کنند. سارتر با استفاده از این تنظیم و این شخصیت ها به بررسی مبانی اخلاقی جنگ و بازیابی می پردازد. نتیجه گیری اصلی او این است: "بازنده ها برنده هستند." این خواندن خوب است؛ من نمی دانم که چطور انجام می شود. ارزش خواندن دارد.


خرید کتاب گوشه نشینان آلتونا
جستجوی کتاب گوشه نشینان آلتونا در گودریدز

معرفی کتاب گوشه نشینان آلتونا از نگاه کاربران
این نمایش نامه ی سارتر با نام @گوشه نشینان آلتونا@ توسط ابوالحسن نجفی به فارسی برگردانده شده. از این نمایش نامه فیلمی هم به کارگردانی ویتوریو دسیکا تهیه شده که @ماکسیمیلیان شل@(فرانتز) و سوفیالورن (یوهانا) در آن بازی دارند. فیلم بیشتر به جنبه ی عشقی داستان پرداخته. گوشه نشینان آلتونا (محکومان آلتونا)، نوعی اقتباس از تراژدی زنان تروا اثر اوریپید است. عنوان از فلسفه ی سارتر دال بر این که @انسان محکوم به آزادی ست@ گرفته شده. نمایش نامه ارتباط مستقیمی با مساله ی نازیسم و همکاری صاحبان صنایع و سرمایه با فاشیسم مربوط می شود، در عین حال، گوشه ی چشمی هم به استعمار فرانسه و جنگ استقلال الجزایر دارد.

در مورد ژان پل سارتر، مطلبی جداگانه نوشته ام؛
http://www.goodreads.com/author_blog_...


مشاهده لینک اصلی
گوشه نشینان آلتونا اثر فیلسوف و نویسنده بزرگ قرن بیستم، ژان پل سارتر می باشد. این نمایش نامه در ۵ پرده نوشته شده است. می بینی که یک فیلسوف هم می تواند نمایشنامه یا داستان بنویسد. حوادث نمایش نامه در سال ۱۹۵۹ در آلتونا، در یکی از بخش های تابعه هامبورگ آلمان رخ می دهد. این بخش دارای یک کارخانه بزرگ کشتی سازی است. فرانتس پسر ارشد یک کارخانه دار آلمانی است. پدر خانواده زمین بزرگی را به عنوان زندان فروخته است و پسر که از این موضوع بر می آشوبد… قهرمان اصلی نمایش نامه فرانتس است که مدت ۱۳ سال خود را در اتاقی در خانه پدری محبوس کرده است و غیر از خواهرش کسی نمی تواند به دیدنش برود… مردی نیم دیوانه،نیم فیلسوف که می خواهد طعم قرن خود را برای آیندگان، برای قرن سی ام شرح دهد، تا آیندگان قرن ما را و آدمیان بد را به غلط به قضاوت ننشینند.
« قرن مرا در زباله دان نیندازید… تنها مصالح ساختمانی این قرن، بدی بود، بدی. در پالایشگاه های ما آن را به عمل می آوردند. ساختن خوبی تمام شده بود. درنتیجه کار خوبی به جاهای باریک می کشید…»
فرانتس در سراسر نمایش نامه، از نگاه دیگران و قضاوت آنها در آینده واهمه دارد. نگاه مردم قرن آینده را به صورت شیشه ای مجسم می کند که همه چیز در آن نقش می بندد و پیداست.
« ای قرن های آینده، این است قرن من، تنها و بی قواره، که بر جای متهم نشسته است. قرن من نیکوکار می بود اگر انسان دشمن سفاکی نمی داشت که از عهد ازل در کمینش نشسته است…ای قرن های خوشبخت، شما که با نفرت های ما آشنا نیستید چگونه می توانید به قدرت سفاک عشق های مهلک ما پی ببرید؟»
سخن از جبر است. آنجا که می گوید: خواهش می کنم، التماس می کنم همین طور که هستیم بمانیم. بی حرف و بی حرکت انتظار بکشیم. وضع را تغییر ندهیم. دیگران ما راتغییر می دهند. سخن از جبر امواج دیگران است…از دروغ آدمی است. آدمیانی عین دروغ ، که به خودشان نیز دروغ می گویند.

سخن از گوشه نشینی است. گوشه نشین شدن در درون جمع، درکنارهم …سخن از زندگی آدمیان است و تنهایی یکایک آنها .
در پایانی دهشتناک و دردناک، گوشه نشین جدیدی را می بینی… و ما آدمیان که هر یک گوشه نشسته ایم، تنها……

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب گوشه نشینان آلتونا


 کتاب کتاب دلواپسی
 کتاب من چگونه اروین یالوم شدم
 کتاب وداع با سارتر
 کتاب شاهدی بر زندگی من
 کتاب مگس ها
 کتاب مجموعه آثار آلبر کامو